Jezioro Ełckie – wizytówka Mazur

Wielu z Was zgodzi się z naszą opinią, że upalne letnie dni najlepiej spędza się w morskich miejscowościach takich jak Rewa (wpisz w blogu: blog Rewa). W każdej chwili można wskoczyć w morskie zimne fale i ochłodzić się na chwilę. Oczywiście podobnie można uczynić w miejscowościach, w których znajdują się zbiorniki wodne przeznaczone do kąpieli.

Kraina tysiąca jezior co roku przyciąga tysiące turystów spragnionych wypoczynku nad brzegiem jeziora, w malowniczym otoczeniu. To co czyni Mazury wyjątkowymi to fakt, że nie zaznamy tam tłoku znanego z bałtyckich plaż. Nawet w Ełku, największym mazurskim mieście – w szczycie sezonu nie widać tłumu. Mimo że to duże miasto, to doskonałe miejsc na urlop. Mazurskie miejscowości znacznie różnią się od innych aglomeracji. Turyści spędzają tu czas na jachtach i zagłówkach, zaszywają się w urokliwych domkach letniskowych (wpisz w necie: Meteor) w otaczających jeziora lasach.

Ełk położony jest nad czterema jeziorami: Ełckim (wpisz w necie: mapa jezioro), Sunowo, Selmęt Mały oraz Szyby. Co ważne z turystycznego punktu widzenia, z centrum na plaże dotrzeć można w kilka minut. Jeśli poszukując kwatery mamy do dyspozycji lokal w centrum, nie oznacza, że będziemy musieli pokonać kilometry nad brzeg.

Ełk położony jest na Pojezierzu Ełckim, który jest częścią Pojezierza Mazurskiego. Jak każda miejscowość o profilu turystycznym, nie brak tu ciekawych propozycji na spędzenie czasu. Oczywiście, największą atrakcją są same akweny i plaża miejska. Jezioro Ełckie, to jedno z najgłębszych akwenów w Polsce. Poza tym, należy do jednych z największych w okolicy. Jego linia brzegowa wynosi ponad 18 km. Wokół, poza zabudowaniami miasta leżą wsie Chruściele i Barany.

Zbiornik Ełcki doskonale nadaje się do uprawiania wszelkich sportów wodnych, wokół znajduje się wiele przystani i pomostów, a także wypożyczalni sprzętu. Połączone jest z Jeziorem Sunowo (od zachodu) i Jeziorem Szarek (od południa).

Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc jest Zamek Krzyżacki na wyspie. Historia ruin, które dziś możemy zobaczyć, związana jest z Wielkim Mistrzem Zakonu Krzyżackiego, Ulrichem von Jungingenem. Kazał bowiem wybudować na wyspie drewniany zamek, który został zburzony przez Władysława Jagiełłę. Później odbudowano go już w ceglanej wersji. Aż do sekularyzacji zakonu pełnił on strategiczną rolę. Dziś to zaledwie ruiny, które kilka lat temu zostały kupione przez prywatnego inwestora, który zamierza zmodernizować gmach i otworzyć tu hotel. Ełk to niesamowite miasto, które warte jest zobaczenia. Malowniczo wkomponowane w mazurskie jeziora, otoczone lasami – jest idealnym miejscem na letni wypoczynek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>