Co powinniśmy wiedzieć o Istebnej?

Istebna to bardzo ciekawa miejscowość województwa śląskiego. Wraz z Jaworzynką i Koniakowem tworzy tak zwaną Beskidzką Trójwieś. Wioska położona jest w pobliżu granicy z Czechami i Słowacją na zboczach Złotego Gronia. Znana jest przede wszystkim jako ośrodek sportowy i narciarski, zwłaszcza przez szczególnie rozbudowane tutejsze narciarskie trasy biegowe. Największy ośrodek to Kompleks Zagroń Istebna oraz Ośrodek Narciarski Złoty Groń. Przez miejscowość przebiegają także szlaki turystyczne oraz trasy rowerowe. Wszystko to powoduje, że musiały tu również powstać liczne punkty noclegowe {}, ponieważ w sezonie zimowym pojawia się tu wielu turystów i miłośników narciarstwa.

Istebna znana jest również z dużej ilości zabytków. Wśród nich znajdziemy wiele kościołów, które są stosunkowo nowe, bo wybudowane w XX wieku. Wymienić tu warto kościół parafialny p. w. św. Józefa. Nie brakuje tu również prywatnych muzeów. Będąc w tej uroczej wsi, powinniśmy koniecznie odwiedzić muzeum Jana Wałacha, które znajduje się na Andziołówce. Możemy w nim zobaczyć grafik, rysunków, obrazów i rzeźb w pracowni znajdującej się niedaleko dawnego domu artysty. Drugie ważne muzeum należy do rodziny Konarzewskich. Możemy tam podziwiać obrazy i prace reprezentujące inne dziedziny plastyki, które członkowie rodziny wykonywali kiedyś i tworzą dziś. Również tutaj można odwiedzić izbę pamięci Jerzego Kukuczki, która znajduje się na Wilczem pod Młodą Górą. Jeśli chcielibyśmy się dowiedzieć więcej o tutejszej przyrodzie, dobrym pomysłem będzie wizyta w Ośrodku Edukacji Ekologicznej, który może się pochwalić tak szczególnym eksponatem jak Panorama Beskidzka. Przedstawia ona miejscową florę i faunę. W Istebnej znajduje się także najbardziej popularna izba regionalna na Śląsku Cieszyńskim, czyli stworzona w XIX-wiecznej góralskiej chacie Kurna chałupa Kawuloków. Należy ona do Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego. Kiedy już będziemy w tutejszych górach, warto się także wybrać na przełęcz Kubalonka, z której rozciąga się przepiękny widok.

One thought on “Co powinniśmy wiedzieć o Istebnej?

  1. Istebna to miasto dla ludzi lubujących się w zabudowaniach. Raczej nie dla dzieci. Ale potwierdzam, warto przyjechać.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>