Bydgoszcz dla spragnionych widoków

Bydgoszcz to bardzo duża aglomeracja licząca prawie 400 tysięcy mieszkańców. To jedno z największych i najbardziej rozwiniętych gospodarczo miast w Polsce, centrum kultury i rozwoju polityki społecznej. Ogrom atrakcji turystycznych. Jest tu nowoczesna infrastruktura i baza noclegowa. Wszystko dla wszystkich. Jednak załóżmy, że nie jesteśmy typowym turystą, który chce znaleźć wygodny nocleg w Bydgoszczy i robić to, co wszyscy na wakacjach. Jest tyle gustów co ludzi, dlatego też każdy lubi co innego. Co, jeżeli ktoś chce podziwiać piękne naturalne widoki? Czy Bydgoszcz będzie w stanie zaoferować mu coś w tej materii?

Patrząc na mapę Polski wydawać mogłoby się, że te tereny są raczej płaskie i będzie trudno znaleźć nam inspirujące punkty widokowe. Trzeba jednak bardziej zagłębić się w informacje turystyczne, a czasami nawet zwykłe podręczniki, aby samemu odnaleźć najlepsze miejsca widokowe. Całe terytorium miasta ma w sobie kilka tak zwanych stref krawędziowych, które są granicami terenów lub wzniesień – jeżeli w tym przypadku użycie takiego słowa nie będzie nadużyciem. Wszelkie tego typu ukształtowania terenu powstały kilka tysięcy lat temu poprzez działalność wody, która spowodowała erozję boczną i wgłębną. Większość obszaru dzisiejszej Bydgoszczy powstało wskutek działalności ruchów, które utworzyły Pradolinę Toruńską. Od strony północnej miasto otoczone jest wysoczyzną morenową, natomiast ze strony północnej znajdują się ukształtowania sandrowe. Jeżeli chodzi jednak o południe miasta, to mamy tu coś znacznie ciekawszego – na obszarze Puszczy Bydgoskiej znajduje się pole wydm, które znajdują się wśród lądu – jest to jedno z największych obszarów wydm śródlądowych w naszym kraju. To właśnie one tworzą małe pagórki i wzniesienia dające piękne widoki entuzjastom estetyki przyrodniczej i krajobrazowej. Jeżeli chodzi o punkty położone niżej, to bez wątpienia jest to brzeg Wisły, który zniża się aż do poziomu prawie 30 metrów pod poziomem morza. Wzniesienia koło Kanału Bydgoskiego wznoszą się do prawie 60 metrów ponad poziomem morza. Tutaj również w zimę otwierany jest stok narciarski – kto by pomyślał – na narty do Bydgoszczy. Te wszystkie aspekty pokazują jak zróżnicowany jest teren Bydgoszczy i jak dobrze został on zagospodarowany, tak aby nie zmarnował się nawet metr kwadratowy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>