Atrakcje turystyczne w Ojcowie

Wakacje w Krakowie większości osób kojarzą się ze zwiedzaniem zabytków architektonicznych. To prawda – w stolicy Małopolski jest ich bez liku. Na każdym kroku można spotkać zabytkową kamienicę czy kościół z bogatą historią i jeszcze ciekawszym wnętrzem. Prawdziwą dumą Krakowa są między innymi Barbakan, Kościół Mariacki, Zamek Królewski na Wawelu, Sukiennice, Wieża Ratuszowa czy Kościół św. Wojciecha. Jednak wypoczynek w Krakowie nie musi się kojarzyć tylko i wyłącznie z nudną lekcją historii.

Niedaleko, bo zaledwie niecałe pół godziny jazdy samochodem na północ od Krakowa znajduje się Ojców – niewielka miejscowość leżąca w centrum Ojcowskiego Parku Narodowego. Każdego roku wielu turystów przyjeżdża tu odetchnąć świeżym powietrzem. Niedaleka odległość od Krakowa sprawia, że bez trudu można wybrać się tu na całodzienną wycieczkę rowerową. Dojazd osobie sprawnej fizycznie powinien zająć w jedną stronę nie dłużej niż dwie godziny. W centrum miejscowości działa kilka lokali gastronomicznych, w których jedząc smaczny posiłek można zregenerować siły po wysiłku.

Osoby, które chciałyby dokładniej poznać ten zakątek Jury Krakowsko-Częstochowskiej powinny do Ojcowa przyjechać na nieco dłużej niż jeden dzień. Baza noclegowa w okolicy jest dobrze rozwinięta – działają tu zarówno noclegi na kwaterach prywatnych, jak i większe obiekty noclegowe. W lecie turyści lubiący przygody mogą pokusić się o spędzenie nocy pod milionem gwiazd na lokalnym polu namiotowym. W wakacje wielu chętnych chce odwiedzić Ojców, dlatego w tym terminie większość obiektów jest zarezerwowana. O wolne łóżka można pytać się w centrum informacji turystycznej, które znajduje się na parkingu pod zamkiem. Wolnych kwater można również poszukać w internecie pod hasłem “noclegi Ojców online”.

Na turystów odwiedzających Ojców czeka tu bardzo wiele atrakcji. Wśród tych najbardziej popularnych warto z całą pewnością wymienić chociażby ruiny zamku Kazimierzowskiego, Zamek w Pieskowej Skale, Maczugę Herkulesa, Jaskinię Łokietka czy Bramę Krakowską. Okolica sprzyja również długim wycieczkom rowerowym – szlaki są bardzo dobrze oznakowane a szczegółowe mapy i przewodniki można zakupić w miejscowym punkcie informacji turystycznej. Wyjątkowe piękno okolicy sprawia, że większość osób, które raz odwiedzą to miejsce, będzie chciało tu wracać w kolejnych latach.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>